Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Přednáška profesora Tomáše Halíka na gymnáziu v pátek 14. 10. 2011

Email Tisk PDF

V Jihlavě se v pátek a v sobotu 14. a 15. října konaly pravidelné Dny Josefa Zvěřiny. Pobyt profesora Tomáše Halíka byl využit pro dvouhodinovou přednášku o multikulturalismu na gymnáziu.

Celý článek...
 

Přednáška F. Radkovského - 10.5.2011

Email Tisk PDF

V malebném prostředí gotického sálu jihlavské radnice předstoupil před obecenstvo plzeňský biskup František Radkovský. Otec biskup hovořil na téma Benedikt XVI. a Evropa s podtitulem Evropa v pohledu posledních dvou papežů. Necelá stovka posluchačů vyslechla podnětnou přednášku o směřování Evropy a křesťanství v historickém i současném kontextu.

Mons. František Radovský využil jako hlavní zdroj pro přednášku exhortaci bl. Jana Pavla II. Ecclesia in Europa, vyprávějící o Ježíši Kristu žijícím ve své církvi, prameni naděje pro Evropu (papež vydal v roce 2003 dle závěrů synody o Evropě konané v roce 1999). Dále využil přednášky Evropa, její duchovní základy dnes a zítra kardinála Ratzingera, dnes papeže Benedikta XVI. z jeho knihy Evropa (vydáno 2005).
V závěru přednášky byl věnován prostor řízené diskusi.

Celý článek...
 

Zájezd okolo Vokolka - 7.5.2011

Email Tisk PDF

Na první květnovou sobotu uspořádala místní skupina ČKA tématický zájezd do východních Čech okolo Vokolka, po freskách umělce, kterého zvláště podporoval P. Jaroslav Moštek (*1922 v Nové Říši; působil na jižní Moravě, východních Čechách, nebo také v Dušejově). Zájezd zpříjemňovalo nádherné počasí a dobrá nálada.

Celý článek...
 

Nový křížek u SEV Chaloupky - 17.4.2011

Email Tisk PDF

Na Květnou neděli 17. dubna 2011 odpoledne ve 14:30 byl na Chaloupkách - středisku ekologické výchovy poblíž Brtnice - posvěcen nově postavený žulový křížek. Věnovala jej rodina Křenových - Smolových ze zrušeného hrobu v Batelově. Kameník pan Hlaváč z Nové Brtnice zajistil demontáž, očištění a opravu. Původní mramorová deska byla přebroušena a opatřena úryvkem z básně patrona ekologie svatého Františka z Assisi Píseň bratra Slunce. Studenti 3. ročníku technického lycea Střední školy stavební Jihlava zajistili potřebná povolení, vykopali a vybetonovali základ a zhruba upravili terén. Svěcením posloužil otec Karel Koblížek – farář z kláštera minoritů při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jihlavě. Své role se zhostil uvolněně a radostně. Slavnostní i odlehčenou atmosféru prozrazovalo i to, že minoritského faráře dovezla na místo svěcení připravená purpurově čalouněná bryčka, sloužící jinak k obveselení návštěvníků CHaoupek. Přihlížela asi stovka lidí z blízka i zdaleka: tentýž den se totiž také slavil již tradiční a úspěšný Den Země, což počet účastníků svěcení nepochybně posílilo.

Celý článek...
 

Přednáška T. Krásenského - 12.4.2011

Email Tisk PDF

Na 12. dubna si připravil Tomáš Krásenský přednášku s názvem Japonsko, co se stalo a děje? Povídání na aktuální téma rozdělil do třech částí, v té první se posluchači dozvěděli o geologii litosférických desek a tom, kdy a proč vzniká zemětřesení. Ve druhé části představil rozdíly mezi obyčejnými vlnami a tsunami, v čem spočívá nebezpečí. V poslední části přišla řeč na samotnou fyziku jaderných elektráren a jejich princip. Tomáš porovnal rozdíly mezi výbuchem JE v Černobylu a aktuální katastrofou ve Fukušimi. Kromě zajímavých poznámek byla celá přednáška doplněná o názorné praktické pokusy, kterými byl posluchačům vysvětlen např. princip tsunami, proč se musí při štěpení neutrony pohybovat spíše pomaleji, jak vzniká řetězová reakce, a další… Spokojení návštěvníci odcházeli domů obohaceni více než palivo z jaderné elektrárny. Akce proběhla v Centru pro rodinu.

(PLAKÁT)

 

Přednáška M. O. Váchy - 24.1.2011

Email Tisk PDF

Další z přednášek místní skupiny se uskutečnila na akademická půdě Vysoké školy polytechnické. V místní aule vystoupil na téma Dobro a zlo ze zkumavky biolog a teolog Marek Orko Vácha. Přeplněný sál vyslechl pečlivě připravenou přednášku o umělém početí, o neplodnosti jako epidemii současného rozvinutého světa, o dalších biologických, lékařských a etických souvislostech vzniku a konce života. Po požehnání, jímž otec Vácha přednášku zakončil, byla možnost nechat si podepsat knihu, kterou si mohli posluchači zakoupit v prostoru před aulou.

Celý článek...
 


Strana 7 z 11

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve