Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Rómové: etické a sociální otázky - Patrik Priesol, 20. 3. 2014

Email Tisk PDF

V březnu 2014 se uskutečnila přednáška a workshop v rámci Cyklu etických témat na Gymnáziu Jihlava na téma Rómové: etické a sociální otázky. Akce proběhla ve spolupráci s Gymnáziem Jihlava.

Patrik Priesol, DiS. (* 1979) – sociální pracovník a pedagog Soukromé vyšší odborné školy sociální v Jihlavě, předseda o. s. Hori zont a Komunitního klubu Mulačágo. Horizont je dobrovolnické sdružení; stará se o romskou komunitu a snaží se navodit pozitivní, sociální změnu ve vylouče né lokalitě; spolupracuje s dalšími organizacemi na Jihlavsku, které se věnují ote vřené občanské multikulturní společnosti – http://www.mulacago.wbs.c z/Kontakty.html

Celý článek...
 

Výstava - Diktatura versus naděje - vernisáž 25. 2. 2014

Email Tisk PDF

Ve spolupráci s Evropským domem byla v přízemí magistrátu nainstalována výstava Diktatura versus naděje o pronásledování římskokatolické církve v Československu v letech 1948-1989.

Slavnostní vernisáž se konala 25. února 2014.

 

Celý článek...
 

Beseda s M. Doležalem - 20.9.2013

Email Tisk PDF

V zaplněném gotickém sálu jihlavské radnice se v pátek konalo setkání se spisovatelem, básníkem a redaktorem Milošem Doležalem. Spolu s manželkou, herečkou Janou Frankovou, představil život a mučednickou smrt P. Josefa Toufara.


Večer věnovaný Josefu Toufarovi byl rozdělen na tři části. V té první Miloš Doležal spolu s Manželkou představili život a mučednickou smrt P. Josefa Toufara. Po krátké biografii arnoleckého rodáka za vydatné pomoci úryvků ze své knihy „Jako bychom dnes zemřít měli“ představili detailní životní příběh neobyčejného kněze, jehož život byl násilně a až nezvykle krutě ukončen během vyšetřování v únoru 1950. Poutavé, ale místy děsivé vyprávění doplňoval hudební doprovod a bohatá obrazová dokumentace.


Následovala projekce krátkého propagandistického filmu „Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení“. Snímek, který v počtu kopií nebyl v naší zemi dodnes překonán, měl jediný účel, zdiskreditovat katolickou církev a zvláště její vrcholné představitele. Naštěstí byl brzo pro své nekvalitní rádoby dokumentární zpracování stažen z vysílání.

Celý článek...
 

Přednáška J. Šebka a J. Růžičky - 23.1.2013

Email Tisk PDF

K vykonstruovaným monstrprocesům z padesátých let se vrátila přednáška zaměřená na život, okolnosti smrti i o přípravě a průběhu procesu jejich blahořečení popravených kněží Jana Buly a Václava Drboly. Zvláštní rozměr celé akci dodalo umístění přednášky, ta se uskutečnila v budově bývalého krajského soudu a věznice. Na dvoře zařízení se nacházelo popravčí místo.

Do Jihlavy přijel historik Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. z Historického ústavu Akademie Věd ČR a Mgr. Jan Růžička, moderátor blahořečení z brněnského biskupství.

V dnešní době slouží budova jako vysoká škola. Její prorektor, Doc. PhDr. Martin Hemelík, CSc., přivítal přibližně stovku posluchačů a připomněl smutnou historii budovy. Ve svém proslovu neskrýval osobní zájem a vlastní zážitky. Po tomto krátkém úvodu se ujal slova historik Jaroslav Šebek, během své přednášky představil historické souvislosti tzv. babických procesů. Během půl hodiny nastínil úlohu Ladislava Malého a smutné osudy všech, se kterými se tento provokatér setkal. Někteří za setkání zaplatili daň nejvyšší – lidský život.

Celý článek...
 

Přednáška a promítání J. Pavlíčka - 15.11.2012

Email Tisk PDF

V půlce listopadu přijal pozvání do Jihlavy polárník, cestovatel, horolezec a vedoucí kurzů pro přežití v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček.

Zaplněná zasedací místnost jihlavského gymnázia hltala každé jím pronesené slovo. Neuvěřitelné zážitky lemovala jasně vznesená doporučení, jak se při potížích uprostřed pouště, pralesa, Antarktidy, či kdekoliv jinde zachovat. Kromě představení své činnosti věnoval Pavlíček pozornost vědecké polární stanici, kterou již 22 let spravuje na ostrově Nelson. Běžnému životu návštěvníka stanice byla také věnovaná projekce.

Energický vypravěč rozdělil večer na více části, aby tak dal možnost nespokojeným posluchačům nenápadně během přestávky odejít, nutno podotknout, že této možnosti nikdo nevyužil. V druhé části byl vymezen prostor pro dotazy. Na všechny poctivě a se zájmem odpověděl. Na konci bylo možné zakoupit knihu „Trosečníkem v drsné přírodě“, do které vryl J. Pavlíček léta praxe a zkušeností.

Celý článek...
 

Přednáška P. Piťhy - 10.10.2012

Email Tisk PDF

V rámci Cyklu témat z etiky na Gymnáziu přijal do Jihlavy pozvání prof. PhDr. Petr Piťha. Na zvolené téma, o morální krizi společnosti a odvaze být jiný, se uskutečnily hned dvě přednášky. Prof. Piťha se nejprve setkal se studenty středních škol, kde se v přednášce Sv. Anežka Česká a dnešek snažil tuto českou světici přiblížit mladé generaci. Při večerní přednášce pro širokou veřejnost přednášel na téma Svatí Cyril a Metoděj a dnešek.

 

Celý článek...
 


Strana 5 z 11

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve