Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2014
Rok 2014

Přednáška o Augustinu Strobachovi - 21. 11. 2014

Email Tisk

Přednášku diplomata a cestovatele Pavla Fochlera na téma jihlavský jezuita a mučedník Augustin Strobach se podařilo domluvit po dlouhých jednáních a několika odkladech. Když několik dnů před termínem přednášky oznámil P. Fochler, že leží v horečkách, rozhodli jsme se, že využijeme jeho podkladů a akci uskutečníme.

Jan Zach se všeho zhostil na výbornou - z textových podkladů poskytnutých ing. Fochlerem a ilustrací poskytnutých Googlem připravil přednášku o cestě z Jihlavy na Marianské ostrovy, Tomáš Krásenský ji doplnil výkladem o námořní navigaci (bez ní by se tam nedostal).

Po přednášce následovala bohatá diskuse, a tak posluchači odcházeli spokojeni - téma jihlavského rodáka všechny zaujalo.

Celý článek...
 

Jsme ve vesmíru sami? Hledání života u exoplanet - P. Pavol Gábor, 23. 5. 2014

Email Tisk PDF

Ve spolupráci s Gymnáziem Jihlava se 23. května uskutečnila přednáška Jsme ve vesmíru sami? aneb Hledání života u exoplanet. Přednáška plynule pokračovala volnou besedou na téma Hlubiny vesmíru: naděje nebo hrozba?

Pozvání přijal jezuita a astrofyzik vatikánské observatoře Pavol Gábor.

Planety mimo sluneční soustavu (tak zvané extrasolární, zkráceně exoplanety) jsou nacházeny teprve od roku 1995. Dnes jich známe přes tisíc. Většinou jde o plynné obry typu Jupitera v těsné blízkosti mateřské hvězdy, ale už víme i o Zemi podobných, které obíhají ve vzdálenosti, umožňující existenci kapalné vody a tedy život, jak jej známe. Projevy činnosti živých organismů by bylo možné nalézt ve spektru hvězd, je to však velmi obtížné a dosud bezúspěšné.

P. Pavol Gábor, SJ, Ph.D (*1969, Košice) - vystudoval částicovou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy. Vstoupil do jezuitského řádu, teologii a filosofii studoval v Polsku, u nás a ve Francii a byl vysvěcen na kněze. V Paříži poté získal titul PhD. v astrofyzice. V současnosti je zaměstnancem Vatikánské observatoře a pracuje v USA na výzkumu extrasolárních planet, zejména na přístrojích, umožňujících zachytit v jejich spektrech stopy života.

Celý článek...
 

Přednáška P. Kodeta - Panna Maria rozvazující uzly - 16. 5. 2014

Email Tisk PDF

16. května se uskutečnila přednáška Panna Maria rozvazující uzly s P. Vojtěchem Kodetem, O.Carm. P. Kodet po přednášce sloužil večerní mši svatou. Akce se uskutečnila ve farním kostele sv. Jakuba v Jihlavě.

 

P. Vojtěch Kodet, ThD., OCarm. (*1956 v Malém Beranově) Roku 1982 byl vysvěcen na kněze v brněnské diecézi. Již v prvních letech studia teologie se seznámil s Řádem karmelitánů (OCarm), který působil v době komunistického režimu v podzemí. Členem řádu se stal se v roce 1976. Začátkem osmdesátých let se seznámil se začínajícím hnutím charismatické obnovy v ČR. Nyní je členem národního týmu CHO, který mj. připravuje program konferencí Obnovy. V období totality působil jako kaplan v Pozořicích, Jedovnicích, v Brně-Zábrdovicích a ve Velkém Meziříčí. V roce 1988 byl ustanoven farářem ve farnostech Biskupice a Radkovice u Hrotovic. Po pádu totalitního režimu se stal v roce 1990 převorem a novicmistrem kláštera karmelitánů v Kostelním Vydří. Současně sloužil jako farář v Kostelním Vydří a dvou přilehlých farnostech. Od roku 1989 byl také konzultorem a členem kněžské rady při brněnském biskupství.Od roku 2000 studoval spirituální teologii na Papežském institutu spirituality Teresianum v Římě, v roce 2005 obhájil doktorát z teologie. Od roku 2002 externě vyučuje na KTF UP v Olomouci. Od roku 2003 byl představeným Řádu bratří karmelitánů v České republice. Věnuje se přednáškové a formační činnosti, duchovnímu doprovázení a vedení exercicií pro různé skupiny lidí, zvláště pro kněze. V roce 1991 společně s P. Janem Fatkou založili Karmelitánské nakladatelství se sídlem v Kostelním Vydří

 

Rómové: etické a sociální otázky - Patrik Priesol, 20. 3. 2014

Email Tisk PDF

V březnu 2014 se uskutečnila přednáška a workshop v rámci Cyklu etických témat na Gymnáziu Jihlava na téma Rómové: etické a sociální otázky. Akce proběhla ve spolupráci s Gymnáziem Jihlava.

Patrik Priesol, DiS. (* 1979) – sociální pracovník a pedagog Soukromé vyšší odborné školy sociální v Jihlavě, předseda o. s. Hori zont a Komunitního klubu Mulačágo. Horizont je dobrovolnické sdružení; stará se o romskou komunitu a snaží se navodit pozitivní, sociální změnu ve vylouče né lokalitě; spolupracuje s dalšími organizacemi na Jihlavsku, které se věnují ote vřené občanské multikulturní společnosti – http://www.mulacago.wbs.c z/Kontakty.html

Celý článek...
 

Výstava - Diktatura versus naděje - vernisáž 25. 2. 2014

Email Tisk PDF

Ve spolupráci s Evropským domem byla v přízemí magistrátu nainstalována výstava Diktatura versus naděje o pronásledování římskokatolické církve v Československu v letech 1948-1989.

Slavnostní vernisáž se konala 25. února 2014.

 

Celý článek...
 


Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve