Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2013
Rok 2013

Beseda s M. Doležalem - 20.9.2013

Email Tisk PDF

V zaplněném gotickém sálu jihlavské radnice se v pátek konalo setkání se spisovatelem, básníkem a redaktorem Milošem Doležalem. Spolu s manželkou, herečkou Janou Frankovou, představil život a mučednickou smrt P. Josefa Toufara.


Večer věnovaný Josefu Toufarovi byl rozdělen na tři části. V té první Miloš Doležal spolu s Manželkou představili život a mučednickou smrt P. Josefa Toufara. Po krátké biografii arnoleckého rodáka za vydatné pomoci úryvků ze své knihy „Jako bychom dnes zemřít měli“ představili detailní životní příběh neobyčejného kněze, jehož život byl násilně a až nezvykle krutě ukončen během vyšetřování v únoru 1950. Poutavé, ale místy děsivé vyprávění doplňoval hudební doprovod a bohatá obrazová dokumentace.


Následovala projekce krátkého propagandistického filmu „Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení“. Snímek, který v počtu kopií nebyl v naší zemi dodnes překonán, měl jediný účel, zdiskreditovat katolickou církev a zvláště její vrcholné představitele. Naštěstí byl brzo pro své nekvalitní rádoby dokumentární zpracování stažen z vysílání.

Celý článek...
 

Přednáška J. Šebka a J. Růžičky - 23.1.2013

Email Tisk PDF

K vykonstruovaným monstrprocesům z padesátých let se vrátila přednáška zaměřená na život, okolnosti smrti i o přípravě a průběhu procesu jejich blahořečení popravených kněží Jana Buly a Václava Drboly. Zvláštní rozměr celé akci dodalo umístění přednášky, ta se uskutečnila v budově bývalého krajského soudu a věznice. Na dvoře zařízení se nacházelo popravčí místo.

Do Jihlavy přijel historik Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. z Historického ústavu Akademie Věd ČR a Mgr. Jan Růžička, moderátor blahořečení z brněnského biskupství.

V dnešní době slouží budova jako vysoká škola. Její prorektor, Doc. PhDr. Martin Hemelík, CSc., přivítal přibližně stovku posluchačů a připomněl smutnou historii budovy. Ve svém proslovu neskrýval osobní zájem a vlastní zážitky. Po tomto krátkém úvodu se ujal slova historik Jaroslav Šebek, během své přednášky představil historické souvislosti tzv. babických procesů. Během půl hodiny nastínil úlohu Ladislava Malého a smutné osudy všech, se kterými se tento provokatér setkal. Někteří za setkání zaplatili daň nejvyšší – lidský život.

Celý článek...
 


Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve