Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2008
Rok 2008

Dotkni se ran 28.11.2008

Email Tisk PDF

Tomáš HalíkTomáš Halík, profesor UK, prezident ČKA a katolický kněz

přijel do Jihlavy na autorské čtení z knihy Dotkni se ran. Záštitu nad akcí převzal primátor Ing. Jaroslav Vymazal. Ten také pana Halíka velmi mile přivítal v Gotické síni staré radnice. Díky výborné akustice sálu, kterou si Tomáš Halík pochvaloval, nemusela být použita ozvučovací technika. Akustika také dala vyniknout hudebním vložkám, které zajímavě prokládaly čtení vybraných úryvků z knihy.

Po čtení proběhla ještě krátká beseda na náboženská a sociální témata. Asi 140 posluchačů zaplnilo celou gotickou síň. Na konci proběhla autogramiáda a mnozí odcházeli s knihou Tomáše Halíka jako dárkem na blížící se Štědrý den.

Celý článek...
 

Komplexy komplexně 27.11.2008

Email Tisk PDF

Jiří ČernýJiří Černý pracuje jako psychoterapeut v Pastoračním středisku pražské arcidiecéze a v Diakonii CČE, je také autorem mnoha písní (zejména s duchovní tématikou), které je možno slyšet na jeho koncertech, anebo ty známější i ve farnostech a sborech.

Zahájil přednášku krátkým exkursem do dějin psychologie a vyznal se z obdivu k hlubinné psychologii C.G. Junga – z tohoto přístupu vychází také ve své psychoterapeutické práci.
Velmi přístupnou formou představil pojmy vědomí, nevědomí, projekce, archetyp, zmínil se o významu snů. Pak přešel k vysvětlení pojmu komplex a na příkladu vlastního zážitku – neadekvátní reakci - demonstroval projevy komplexu a důležitost jeho uvědomění si pro pochopení sebe sama a svých reakcí.

Celý článek...
 

Nezabiješ! a spravedlivá válka 10.4.2008

Email Tisk PDF

Tomáš HolubTomáš Holub, první vojenský kaplan, nyní poradce ministryně obrany,

kněz s atletickou postavou a výraznou gestikulací (připomínající gesta kardinála Vlka), zahájil svou přednášku o spravedlivé válce povídáním o prvních křesťanech a jejich odmítání válek. Poté, co se křesťanství stalo státním náboženstvím, však museli křesťané změnit svůj postoj ke zbraním, aby byli schopni bránit svoje území. Tak vznikly podmínky, které specifikují atributy spravedlivé války (vycházejí z učení sv. Augustina).

Celý článek...
 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve