Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2001 Buddhismus 24.10.2001

Buddhismus 24.10.2001

Email Tisk PDF

Ashin OttamaPřednášejícím byl Ashin Ottama, buddhistický mnich českého původu.

Přednáška proběhla  celkově ve velmi příjemném ovzduší, snad ani v nejmenším není možné vyčíst Ashinovi Ottamovi „lanaření“ nebo nevhodné vyjadřování se o křesťanství. Naopak asi překvapil a možná zklamal některé ze zapálených příznivců asijských duchovních proudů svým výkladem o vegetariánství, o nebezpečích některých cest či způsobů uskutečňování duchovního rozvoje. Poznámky o křesťanství byly vesměs příznivé, byť by některé z nich snesly upřesnění či poopravení.

Úvodem pověděl o svém vlastním životě - ročník 1947, původem z Humpolce, vychovám tradičně v katolickém křesťanství, později ateista, po emigraci do Švýcarska seznámení se s buddhismem, posléze (90. léta XX. století) asi 5 let v Barmě v buddhistickém klášteře, pak návrat do Evropy, nyní členem klášterní komunity ve Švýcarsku, odkud zajíždí do ČR přednášet o buddhismu a vést meditační kursy, potom zásadní okamžiky ze života historického Buddhy. Výklad o dalším historickém vývoji buddhismu, o důležitých osobnostech a současném postavení buddhismu byl poněkud stručný a kusý – zde Ashin Ottama řekl méně, než bylo možné. Snad je to cena za její opravdu příjemnou atmosféru.

Závěr přednášky tvořila krátká diskuse a po ní ještě osobní rozhovory několika posluchačů s AO.

 

 

 

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve