Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2015 Josef Pazderka: Ukrajina: mýty a realita - 1. 4. 2015

Josef Pazderka: Ukrajina: mýty a realita - 1. 4. 2015

Email Tisk PDF

Na prvního apríla přijal pozvání na společné setkání zahraniční zpravodaj České televize Josef Pazderka. Hlavním tématem byla situace na Ukrajině a vztah k Rusku. Téma se ukázalo pro posluchače natolik zajímavé, že přichystaná zasedací místnost jihlavského gymnázia měla problémy se svojí kapacitou. Posluchačů přišlo přes sto dvacet, mezi nimi také řada studentů a učitelů.

Mezi nejdůležitější sdělení patřila informace, co se vlastně stalo. Posluchači byli za pomocí Pazderkových reportáží a sdělení osobních zážitků uvedeni do problematiky východu Evropy.
Co se stalo? Ukrajina je ve velmi špatném stavu, velikým problémem je korupce. Rusko usiluje o uchvácení vlivu a už zcela nepokrytě přiznává účast svých vojsk ve východních částech a při převratu na Krymu.
Co hrozí? Především dezinformační a indoktrinační válka ze strany Ruska; množí se proruské servery, na sociálních sítích se objevují falešné zprávy, které míchají pravdu, překroucení skutečnosti a naprosté lži – ty, pokud jsou odhaleny, označuje ruská strana za selhání jednotlivců.
Co dělat? Nerezignovat, hlídat si zdroje informací, nenechat se zastrašit, nenechat se indoktrinovat, šířit spolehlivé a podporující informace. Je zcela nepřijatelné připustit uznání připojení Krymu k Rusku tímto způsobem (otevřela by se Pandořina skříňka). Ekonomické sankce mají velký vliv a smysl. Velmi by pomohla vojenská pomoc, ale například v podobě výcviku tamní armády, která je ve špatném stavu.

Po skončení se členové místní jihlavské skupiny ČKA spolu s nejbližšími příznivci sešli v pivovarské restauraci, kde došlo k probrání přednesených témat zevrubněji v klidu a pohodě, do obav z hrozícího světového konfliktu se ozvaly i nadějné hlasy a komentáře.

V úterý po velikonocích předstoupí před studenty jihlavského gymnázia Josef Pazderka s tímto tématem znovu.

Prezentace ke stažení (2MB)


 

Josef Pazderka (* 1974, Jihlava) Vystudoval historii na FF UK (1999) a rozvojová studia na Oxford Brookes University (2003). Pracoval ve Společnosti Člověk v tísni, od roku 2005 v České televizi. V letech 2006-10 byl zpravodajem ČT v Rusku. Od 2012 je zpravodajem ČT v Polsku.

Fotografie:

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve