Česká křesťanská akademie Jihlava

Místní skupina

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Akce Rok 2017 Ladislav Vilímek: Židé v Jihlavě - 14. 11. 2017

Ladislav Vilímek: Židé v Jihlavě - 14. 11. 2017

Email Tisk PDF

V úterý 14.listopadu proběhla ve farním sále svatojakubské fary beseda s historikem a archivářem Ladislavem Vilímkem na téma Židé v Jihlavě.

Účastníci ve zcela zaplněném farním sále jistě nebyli zklamáni. Jihlavský rodák, patriot, čerstvý držitel Kamenné medaile, nejvyššího ocenění Kraje Vysočina pro rok 2017 dokázal, proč je v oblasti historie Jihlavy a zejména historie Židů v Jihlavě takovým pojmem. Jeho poutavé vyprávění čerpající jak ze zdrojů jihlavského archivu, jehož byl od 90. let zaměstnancem, tak z jeho korespondence s potomky jihlavských Židů, bylo strhující, ale i hluboce lidské.

Dějiny procházely i jihlavskými domy, a tak je zajímavá také série knih o nich nazvaná I domy umírají ve stoje, jejíž  4. díl z plánovaných devíti knih  byl právě vydán . Přejeme panu Vilímkovi hlavně zdraví, aby mohl dál pro Jihlavu otevírat téměř zapomenuté stánky její historie.


 

Ladislav Vilímek (* 29.5.1940, Jihlava) kvůli svému původu z rodiny živnostníka nemohl studovat. Historii se profesně věnoval až od r. 1995 (jihlavský archiv). Je autorem několika knih o historii Jihlavy, neúnavným propagátorem a organizátorem. L. Vilímek vytvořil také unikátní kartotéku Židů žijících na Jihlavsku čítající cca 11 000 záznamů.

 

 

Fotografie:

https://photos.app.goo.gl/GifDTlcBXX70JdGx1

 

 

Co děláme?

Dokument o naší činnosti:

Co se urodilo 2001-2010

Chcete nás podpořit?

Podílejte se přímo na fungování naší skupiny tak, že se stanete jejími členy. Pokud chcete projevit pomoc finančně, staňte se pasivními platícími členy ČKA.

Zasílání informací

Chcete být včas informování o našich chystaných akcích?

Pošlete nám svůj email.

Plenární sněm

Naše skupina zpracovala začátkem roku 2008 stručný výtah závěrečného dokumentu

Plenárního sněmu katolické církve