Ve spolupráci s Gymnáziem Jihlava se 23. května uskutečnila přednáška Jsme ve vesmíru sami? aneb Hledání života u exoplanet. Přednáška plynule pokračovala volnou besedou na téma Hlubiny vesmíru: naděje nebo hrozba?
Pozvání přijal jezuita a astrofyzik vatikánské observatoře Pavol Gábor.
Planety mimo sluneční soustavu (tak zvané extrasolární, zkráceně exoplanety) jsou nacházeny teprve od roku 1995. Dnes jich známe přes tisíc. Většinou jde o plynné obry typu Jupitera v těsné blízkosti mateřské hvězdy, ale už víme i o Zemi podobných, které obíhají ve vzdálenosti, umožňující existenci kapalné vody a tedy život, jak jej známe. Projevy činnosti živých organismů by bylo možné nalézt ve spektru hvězd, je to však velmi obtížné a dosud bezúspěšné.
P. Pavol Gábor, SJ, Ph.D (*1969, Košice) - vystudoval částicovou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy. Vstoupil do jezuitského řádu, teologii a filosofii studoval v Polsku, u nás a ve Francii a byl vysvěcen na kněze. V Paříži poté získal titul PhD. v astrofyzice. V současnosti je zaměstnancem Vatikánské observatoře a pracuje v USA na výzkumu extrasolárních planet, zejména na přístrojích, umožňujících zachytit v jejich spektrech stopy života.
Fotografie: